Apskates objekti Latvijā
Apskates objekti Latvijā
Kāpēc doties uz tālām zemēm, ja var apceļot Latviju? Apskates objekti Latvijā savijas krāsainā kaleidoskopā, kurā atrodams teju viss, ko vien ceļotāja sirds var kārot: mežonīga daba, krāšņi piedzīvojumi, greznas arhitektūras pērles, aizraujošas izpriecas ģimenēm ar bērniem, izsmalcināta mūzikas un mākslas programma, neparasti ēdieni, radošās darbnīcas un vēstures piesātināti galamērķi. Latvijā var ceļot gadiem ilgi, bet tāpat būs vēl daudz neredzētu vietu, ko apciemot un iepazīt.
Apskates objekti dabas mīļotājiem
Latvija ir dabas vērtībām bagāta zeme, un viens no lieliskākajiem veidiem to iepazīšanai ir došanās pārgājienos. Kur meklējami aizraujošākie dabas apskates objekti Latvijā? Karte ir labs sākumpunkts, kurā lūkoties pēc līkumainām upītēm, kraujām, ezeriņiem, purviem un klinšu atsegumiem, lai apvienotu tos savai gaumei tīkamā pārgājienu maršrutā. Atkarībā no tā, cik trakus piedzīvojumus gribas, var doties pārgājienā uz dullo, sekot paša izveidotam maršrutam, izmantot tūrisma informācijas centru izstrādāto piedāvājumu vai izvēlēties kādu no garo pārgājienu taku marķētajiem posmiem.
Lai gan ceļotāju gaume un iemīļotākās apskates vietas atšķiras, tomēr pie krāšņākajām mūsu dabas vērtībām var minēt Siguldas kalnus un lejas, Ērgļu klintis, Zvārtes iezi, Vidzemes akmeņaino jūrmalu, Lielo Ķemeru tīreli, Daugavas lokus, Jūrkalnes stāvkrastu, Kolkas ragu, Kornetu pakalnus, Sietiņiezi. Jaukus un piedzīvojumiem bagātus pārgājienus sola mazas meža taciņas Amatas, Braslas, Abula, Rojas, Viesatas un Rīvas upju krastos.
Latvija ir upēm un ezeriem bagāta zeme, tāpēc ūdenstūrisms ir nozīmīgs ceļošanas veids jau kopš senām dienām. Dažāda straujuma un rakstura upes aicina laist ūdenī savus kajakus, kanoe, piepūšamās laivas, SUP dēļus un doties ceļojumā. Laivotāju vidū populārākās upes ir Salaca, Gauja, Brasla, Amata, Irbe, Abava, Tebra, Ogre un Pededze.
Apskates objekti arhitektūras cienītājiem
Kur vēl labāku vietu arhitektūras cienītājiem par Latviju? Apskates objekti ļauj iepazīt dažādus vēstures periodus un izbaudīt atšķirīgus arhitektūras stilus. Atliek vien izvēlēties savām interesēm atbilstošākās apskates vietas Latvijā un doties nesteidzīgās pastaigās, pievēršot vērību gan ēku kopējam varenumam un vides kontekstam, gan sīkām detaļām. Pilsētu kvartāli, dzīvojamie nami, muižas, pilis, baznīcas, viensētas un ciemi – ik uz stūra var atrast neparastus maršrutus, kas ierauj arhitektūras pasaulē.
Vissenākie arhitektūras paraugi meklējami Āraišu ezerpils arheoloģiskajā parkā. Mūsdienām daudz tuvāka koka arhitektūra baudāma Rīgā, jo īpaši Āgenskalnā un Ķīpsalā, Jūrmalā, Liepājā un citur, kur grezni kokgriezumi un greizas mājeles uzbur romantisku noskaņu.
Par viduslaiku arhitektūru vislabāk liecina pilis un pilsdrupas. Īpaša vēstures aura pārņem Cēsu viduslaiku pils ciemiņus, kur lukturīšu gaisma uz pils mūriem met spocīgas ēnas, bet audiovizuālās projekcijas izstāsta vēsturi modernā veidā.
Viena no varenākajām celtnēm Latvijā noteikti ir Rundāles pils, ko mēdz dēvēt par Baltijas Versaļu. Pils ir izcilākais baroka un rokoko arhitektūras paraugs Latvijā, kas izslavēts ne tikai ar greznām iekštelpām, bet arī ar skaistu franču stila dārzu.
Īsts baudījums arhitektūras cienītājiem ir Kuldīgas vecpilsēta ar 17. un 18. gadsimta apbūvi, kas dižojas ar Eiropas Mantojuma zīmi.
Latvija var lepoties ar izciliem jūgendstila arhitektūras paraugiem, no kuriem viskrāšņākie eksemplāri meklējami Rīgā. Šo arhitektūras stilu visos tā smalkumos var izzināt Rīgas Jūgendstila centrā. Arī Liepāja lepojas ar lieliskiem jūgendstila paraugiem.
Apskates objekti kultūras un mākslas baudītājiem
Neskaitāmi Latvijas apskates objekti aicina baudīt kultūru un mākslu. Vislielākā koncentrācija ar teātriem, muzejiem, mākslas izstādēm, koncertzālēm un galerijām meklējama Rīgā. Tieši galvaspilsētā lepni stāv atjaunotais Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, aktiermākslas cienītājus gaida vairāki teātri un opera, bet ik apkaime priecē ar koncertiem omulīgos kultūrbāros vai koncertzālēs. Tomēr arī citas pilsētas piedāvā bagātu kultūras programmu.
Ar izcilas akustikas koncertzālēm lepojas Liepāja, Cēsis, Rēzekne, Sigulda, Ventspils, Jūrmala. Vasarās uz koncertiem aicina brīvdabas estrādes, kas atrodamas teju katrā pagastā, bet pašas varenākās meklējamas Rojā, Jelgavā un Saulkrastos. Uz profesionālo teātru izrādēm kultūras mīļotājus ielūdz teātri Valmierā, Daugavpilī, Liepājā. Regulāru kultūras programmu piedāvā arī dažādas muižas, pilis un kultūrbāri.
Liepāja jau izsenis zināma kā rokmūzikas galvaspilsēta, turp jādodas pēc iedvesmas un brīvības pilnā roka gara. Arvien nozīmīgāku lomu alternatīvās kultūras attīstībā un radošu cilvēku pulcēšanā jau vairākus gadus spēlē Cēsis. Arī Kuldīga piedāvā plašu klāstu ar dažāda veida kultūras pasākumiem.
Moderna izstāžu zāle nesen ierīkota Sabiles vecajā sinagogā, kas tagad pārtapusi par Mākslas, kultūras un tūrisma centru, bet pavisam neprastu pieredzi sola Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs. Ar pasaulslavenā Marka Rotko darbiem lepni dižojas Daugavpils.
Apskates objekti industriālā un militārā mantojuma interesentiem
Arī pēc industriālā vai militārā mantojuma pērlēm nav jābrauc lūkoties uz ārzemēm, atliek vien kārtīgi iepazīt Latvijas dzīles. Industriālā mantojuma apskates objekti Latvijā ļauj izzināt tehnoloģiju attīstību, vēsturi un mijiedarbību ar sabiedrību. Doties ceļojumā aicina izbijušas fabrikas un dzelzceļa līnijas, bākas un ūdenstorņi.
Viens no aizraujošākajiem objektiem, kurā var pavadīt veselu dienu, ir Līgatnes papīrfabrikas ciematiņš. Reiz tas bijis modernākais strādnieku ciemats Eiropā, bet tagad vilina doties jaukās pastaigās, kuru laikā iepazīt gan kādreizējo strādnieku sadzīvi, gan izbaudīt Līgatnes upes klinšu atsegumus.
Intriģējošas aktivitātes visai ģimenei piedāvā unikālais Alūksnes-Gulbenes bānītis, ar kuru var doties jestrā izbraucienā, abās galastacijās pievēršoties dzelzceļa aizkulišu izpētīšanai. Alūksnes multimediālā “Bānīša stacija” ļauj doties virtuālā ceļojumā, izvizinoties cauri desmit stacijām un uzklausot neparastus dzīvesstāstus. Gulbenes izglītojošais centrs “Dzelzceļš un tvaiks” lielāku vērību pievērš tehnoloģiskajai dzelzceļa attīstības pusei.
Pavisam nesen atjaunots Ķemeru ūdenstornis, aicinot izzināt ūdenstorņa darbības principus, ielūkoties kūrorta vēsturē, iekāpt senos fotoattēlos un izbaudīt burvīgo Ķemeru ainavu no skatu torņa. Plašu panorāmu uz visu apkārtni piedāvā arī neskaitāmas bākas: Užavas bāka, Akmeņraga bāka, Ovišu bāka, Mērsraga bāka un citas.
Latvijā čum un mudž arī militārā mantojuma objekti. Armijas pilsētiņas, bunkuri, cietokšņi, novērošanas torņi, cīņu vietas un militārā infrastruktūra. Viens no populārākajiem tūrisma galamērķiem ir padomju bunkurs Līgatnē, kas ļauj ieskatīties savos pagrabos, iemēģināt gāzmasku un noprovēt īstu padomju ēdienkarti.
Plašā teritorijā Liepājā izklājusies Karosta, lielākā vēsturiskā militārā teritorija visā Baltijā. Viens no aizraujošākajiem objektiem Karostā ir militārais cietums, kurā tiek piedāvātas ne tikai ekskursijas, bet pat pārnakšņošanas iespējas.
Īpaši slepens padomju laiku militārais objekts meklējams Zeltiņos, kur reiz atradusies PSRS armijas kodolraķešu bāze. Tur joprojām saglabājušās bumbu patvertnes, angāri un raķešu palaišanas laukumi, kurus var iepazīt ar audio gida palīdzību.
Vai savā brīvdienu plānā esi iekļāvis mūsu krāšņās zemes apceļošanu? Apskates objekti Latvijā tevi jau gaida!