Dabas takas Latvijā

Parādīt filtrus

Filter by type:

Loading results...


Pārgājieni un pastaigas dabā ir viens no labākajiem veidiem, kā kārtīgi atpūsties, izvēdināt galvu un tikt pie neaizmirstamiem piedzīvojumiem, par kuriem vēl ilgi varēs stāstīt radiem, draugiem un paziņām. Mīlīgi meža celiņi, koka laipas cauri maģiskiem purviem, akmeņaini liedagi, taciņas gar smilšakmens atsegumiem vai pamatīgi brikšņi – dabas takas Latvijā piedāvā piedzīvojumus katra ceļotāja gaumei.  
Plānošanas entuziasti var ierakties topogrāfiskajās kartēs, sameklēt potenciāli interesantāko apkārtni un izveidot paši savu pārgājiena maršrutu. Drosminieki var mest šautriņu kartē un doties neprognozējamā piedzīvojumā. Tomēr var izvēlēties arī gatavos maršrutus, jo teju katrā Latvijas nostūrī atrodama kāda marķēta vai nemarķēta dabas taka. 

Dabas takas Vidzemē


Latvijas dabas takas visplašākajā klāstā meklējamas gleznainajā Vidzemē, kur neskaitāmas upes lepojas ar klintīm rotātiem, iespaidīgiem krastiem.  
Viena no populārākajām takām Vidzemē ir Amatas dabas taka, kas piedāvā fantastiskus skatus. Amatas krastiem piemīt daudzveidīgs reljefs, tāpēc pamatīga kāpelēšana garantēta. Teju visa pārgājiena garumā Amata spēlē jauki čalojošu ūdens mūziku. Pārgājiena skaistākais skats paveras no pļaviņas iepretim Zvārtes iezim.  
Ģimenēm ar bērniem īpaši piemērotas ir Līgatnes dabas takas. Labiekārtotie pastaigu celiņi nesagādās problēmas pat mazākajiem ķipariem. Bērniem patiks iepazīšanās ar Latvijā mītošām dzīvnieku sugām. Kurš gan nav dzirdējis par lācenīti Ilzīti vai mežacūkām Ansi un Grietu?  
Dabas takas Vidzemē atrodamas bez gala un malas. Ciemiņus gaida arī Kubeseles dabas taka, Cīrulīšu dabas takas, Skaņākalna dabas taka, Cecīļu dabas takas, Līču – Laņģu klintis, Vizlas dabas taka, Sedas purva taka, Lielezera dabas taka, Abula taka un daudzas citas. 

Dabas takas Kurzemē


Kurzemes zvejniekciemu šarmu vislabāk iepazīt, dodoties pastaigās gar jūras krastu. Tieši Dižjūras pusē atrodami visvientulīgākie liedagi Latvijā, kur pat dienām var nesastapt nevienu citu dzīvu dvēseli. Tomēr dabas takas Kurzemē piedāvā iepazīt arī nešpetnās Kurzemes upes, dziļos mežus un purvus.  
Rīvas upes loku dabas taka absolūti attaisno savu nosaukumu, līkumojot līdzi Rīvas neskaitāmajiem līkumiem, uzvedot gājēju gan augstu kraujā, gan novedot līdz upes līmenim un ļaujot pārbaudīt ūdens temperatūru. Gleznains un aizraujošs maršruts, kas patiks ikvienam.   Dunikas purva taka ir viena no garākajām purva takām Eiropā. Labiekārtotā taka nodrošina burvīgu skatu uz purva ezeriņiem, akačiem un salām, ļauj aplūkot purva daudzveidīgo floru un izbaudīt klusumu un mieru. Runā, ka Dunikas purvu atpūtai migrācijas laikā iecienījuši putni, bet vilku mātes to atzinušas par labu esam mazuļu audzināšanai.  
Kurzemē atrodami arī tādi lieliski pastaigu maršruti kā Būšnieku ezera dabas taka, Žibgravas veselības taka, Virsaišu ūdenskrituma taka, Pēterezera dabas taka, Embūtes dabas taka un citas. 

Dabas takas Zemgalē


Zemgale lepojas ar plašiem līdzenumiem, kur skats aizslīd līdz pat horizonta līnijai, tomēr vairākas dabas takas Zemgalē pastaigu mīļotājus ieved arī mežos, parkos un palienēs.  
Vilces dabas parks aicina iepazīties ar vairākām dabas takām, no kurām populārākā ir Barona taka, kas ved no Vilces muižas līdz Vilces pilskalnam. Pa ceļam paveras skats uz Vilces upīti, vairākām pļaviņām un dažādiem kultūrvēsturiskiem objektiem. Aizraujoša pastaiga visai ģimenei!  
Dabas takai neparastā vietā – pilsētā – meklējama Svētes palienes taka, kas ļauj iepazīt Svētes upes pārplūstošās pļavas un to daudzveidīgo floru. Lai palienes apskate būtu iespējama pat pavasara palu laikā, koka laipa pacelta uz pāļiem, padarot takas apmeklējumu par neparastu un aizraujošu pieredzi.  
Zemgale aicina iepazīt arī Mazmežotnes dabas taku, Kartavkalna dabas taku, Nākotnes dabas taku, Pils salas taku, Zaļenieku muižas parka takas un citas.

Dabas takas Latgalē


Zilo ezeru zeme Latgale lepojas ar saviem neskaitāmajiem ezeriem. Ja sirds sauc pēc piedzīvojumiem, var nemaz nemeklēt rokā dabas taku, bet izvēlēties kādu ezeru un soļot tam apkārt. Kāpēc ne? Bet var ļauties arī taku valdzinājumam.  
Vienu no krāšņākajām pieredzēm Latgalē piedāvā Daugavas loki. Dabas parka teritorijā atrodamas vairākas dabas takas, skatu torņi un kultūrvēsturiski objekti. Daugavas loku maršruts izstaigājams divu dienu garumā, pa ceļam aplūkojot Slutišķu krauju, Vecticībnieku lauku sētu, Vasargelišķu skatu torni un citas interesantas vietas.  
Teirumnīku purva taka aicina ļauties purva skaistumam un Latgales neskartās dabas iepazīšanai. Teirumnīku purvs ir daļa no Lubāna mitrāja, starptautiskas nozīmes aizsargājamas teritorijas. Purva taka ļauj aplūkot mīlīgas purva priedītes, dzidro ezeru ūdeni un purva plašumus.  
Ja gribas Latgali izzināt līdz kaulam, jādodas iepazīt arī citas dabas takas, piemēram, Adamovas dabas taku, Preiļu muižas Dižkoku taku, Andrupenes purva taku, Eversmuižas dabas taku, Stiglovas atsegumu taku un citas. 

Dabas takas Pierīgā


Kur vēl meklējamas dabas takas? Pie Rīgas! Izrādās, ka arī galvaspilsētas tuvums nav nekāds šķērslis dabas baudīšanai un aktivitātēm svaigā gaisā.  
Varen aizraujošas dabas takas Pierīgā piedāvā Baldone, kur ceļotājus sagaida dažāda garuma maršruti, kas papildināti ar audiogidu. Baldone pazīstama kā vēsturiskais dūņu un minerālūdeņu kūrorts. Audiogida stāsti sniedz iespēju izzināt kūrorta vēsturi un iepazīt svarīgākos apskates objektus. Maršruti lieliski apvieno dabas vērtības un kultūrvēsturiskās bagātības.  
Uz kārtīgu izkustēšanos pie dabas krūts sauc Lielie Kangari. Pastaigu takā izvietoti stendi ar vingrinājumiem, lai neviens muskulis netiktu pamests novārtā. Taka aizved līdz skatu tornim, no kura paveras burvīga panorāma.  
Pierīgā meklējamas arī tādas idejas brīvdienu pavadīšanai kā maršruts apkārt Doles salai, Medema purva izpēte, Ragakāpas dabas parka takas un citas. 

Garās distances pārgājienu maršruti Latvijā


Ja ir kāre sevi izaicināt ar pārgājienu vairāku dienu, nedēļu vai pat mēnešu garumā, jālūkojas uz kādu no garajām pārgājienu takām – Mežtaku, Jūrtaku vai Sv. Jēkaba ceļu.  
Mežtaka ļauj iepazīt Latvijas zaļākās teritorijas, vijoties cauri mežiem, pļavām, maziem ciematiņiem un pilsētām. Jūrtaka piedāvā izbaudīt Baltijas jūras piekrastes daudzveidību, balto smilšu pludmalēm pāraugot mežonīgos un akmeņainos liedagos, bet nelieliem zvejniekciemiem saplūstot ar nozīmīgām ostas pilsētām. Sv. Jēkaba ceļš līkumo gan cauri apdzīvotām vietām, ļaujot iepazīt vietējo kultūru, gan cauri laukiem un mežiem.  
Ja būšana ceļā tā iekritusi sirdī, ka vairs nevar apstāties, Mežtaku un Jūrtaku iespējams turpināt arī Igaunijā un Lietuvā, savukārt Sv. Jēkaba ceļš var aizvest līdz pat Atlantijas okeānam Spānijā.  
Vai savā brīvdienu plānā esi iekļāvis kādu aizraujošu pārgājienu Latvijas daudzveidīgajā dabā? Latvijas dabas takas tevi jau gaida!