Apskates objekti Latgalē

Parādīt filtrus

Filter by type:

Loading results...


Zilo ezeru zeme Latgale, kurā mājo paši viesmīlīgākie un lustīgākie ļaudis Latvijā, aicināt aicina ciemos pie sevis. Latgalē galdi lūzt no pārpilnības, un jestri danči var ilgt līdz pat rītam! Apskates objekti Latgalē mudina veldzēties pie dabas krūts, iepazīties ar podnieku cepļiem, noprovēt kļockas un guļbešnīkus, iemalkot šmakovku, uzraut kādu dziesmu un izbaudīt vietējo kolorītu.  
Pat ja baznīcas nerindojas tavu ierasto apskates objektu sarakstā, Latgalē šis paradums jāmet pie malas, jo viesoties Latgalē, bet neaplūkot nevienu dievnamu? Nē, tas neies cauri. Baznīcu smailes, cēli paceļoties virs mežu galiem, par sevi atgādina jau iztālēm. Arī ceļmalās snaudošie krucifiksi stāsta par katoļticības ietekmi reģionā, veidojot Latgales savdabīgo ainavu.  
Ja pirms ceļojuma ir vēlme noskaņoties uz latgaliskākas nots, vērts noskatīties filmu “Cilvēka bērns” par latgaļu puiku Boņuku, padungot “Auga, auga rūžeņa” un “Guoju pa mežu” vai klausāmās mūzikas sarakstā iekļaut tādus latgaļu mūziķus kā “Laimas Muzykanti”, “Rikši”, “Dabasu Durovys”, “Bez PVN”, “Borowa MC”, Sovvaļnīks un “Green Novice”. Pat Raimonds Pauls šim novadam veltījis dziesmu ar Ziedoņa Purva vārdiem!

Apskates objekti dabas mīļotājiem


Ko apskatīt Latgalē? Protams, ka jāsāk ar ezeriem, jo novadā tie atrodami brangā skaitā – vairāk nekā tūkstoš divsimt! Latgalē izpleties Lubāns, lielākais ezers Latvijā, te meklējams arī cits rekordists – Drīdzis, dziļākais ezers visā Baltijā. Ežezers lepojas ar veselām trīsdesmit sešām salām, sagādājot īstenu orientēšanās izaicinājumu laivotājiem. Lai gan Čertoku jeb Velnezeru apvijuši nostāsti par dažādām mistērijām, tomēr tas ir populārs tūristu galamērķis savas neparastās krāsas un neticami dzidrā ūdens dēļ.  
Par Latgales jūru dēvētais Rāznas ezers iekļauts vienā no četriem Latvijas nacionālajiem parkiem – Rāznas Nacionālajā parkā. Parks lepojas arī ar Lielo Liepu kalnu, augstāko virsotni Latgalē, un Mākoņkalnu, kam veltītas noslēpumainas leģendas.    
Laivotāji saviem piedzīvojumiem var izvēlēties ne tikai krāšņos ezerus, bet arī upes. Latgalē iecienītākās ir Tartaks, Dubna, Oša, Feimanka, Rēzekne un, protams, Daugava.  
Ainaviskus skatus pārgājienu cienītājiem un velobraucējiem sola Daugavas loki, kur mūsu likteņupe met fantastiskus līkumus. Viens no glītākajiem skatiem vērojams no Vasargelišķu skatu torņa. Tur redzamais Daugavas loks reiz bija attēlots arī uz desmit latu banknotes. Ne mazāk aizraujošs skats paveras no Priedaines skatu torņa.  
Tomēr Latgale bagāta ne tikai ar ūdeņiem, bet arī ar purviem. Ceļotāji var nodoties gleznainu ainavu baudījumam Teirumnieku, Andrupenes un Stompaku purvos, kur tūristu priekam labiekārtotas koka laipiņas.  
Daudzi apskates objekti Latgalē var lielīties ar dažādiem tituliem, arī Nīcgales dižakmenim ticis savs pagodinājums – tas ir pats lielākais dižakmens Latvijā. Tiek mēļots, ka uz milzīgā akmens savulaik pat notikuši danči!

Apskates objekti arhitektūras un vēstures cienītājiem


Latgales arhitektūras spožākās pērles meklējamas baznīcu vidū. Pati slavenākā ir Aglonas bazilika, kas celta vēlā baroka stilā un ik gadu augustā pulcē svētceļnieku pūļus no visas Latvijas. Otrs nozīmīgākais galamērķis svētceļnieku vidū ir Krāslavas Sv. Ludviga Romas katoļu baznīca, ko dēvē par Latgales spilgtāko baroka paraugu. Ar savu grezno un zeltīto baroka interjeru izslavēta Pasienes Sv. Dominika Romas katoļu baznīca.  
Pilnīgi cita veidola lūgšanu nams, košs un kolorīts, atrodams Dubnas krastos, kur zili zaļš slejas Kovaļovas Vecticībnieku dievnams. Vēl neparastāks dievnams meklējams Jersikā – Kristus Apskaidrošanās pareizticīgo baznīca, ko vietējie iesaukuši par dzelzs baznīcu. Ne velti, jo visa tās ārējā apdare veidota no dzelzs un čuguna! Pat sienas un logu rāmji.  
Krāšņākie Latgales apskates objekti savā pulkā ietver arī greznas muižas un pilis. Viena no tām – Lūznavas muiža, jūgendstila meistardarbs, kas bieži aicina ciemos uz smalkiem koncertiem, mākslas izstādēm un plenēriem. Atjaunošanu nesen piedzīvojis iespaidīgais Preiļu muižas komplekss, historisma arhitektūras paraugs. Neogotiskā Vecsalienas muižas pils ar savām daiļajām logu arkām, tornīti un citām detaļām uzbur pasakas atmosfēru.  
Viena no apmēros varenākajām celtnēm ir Daugavpils cietoksnis, pēdējais uzceltais bastiona tipa cietoksnis Eiropā. Mūsdienās tas aicina savus ciemiņus ne tikai iepazīt cietokšņa teritoriju, bet arī baudīt mākslu Marka Rotko mākslas centrā. 

Apskates objekti gardēžiem


Plānojot apskates vietas Latgalē, ceļojumā noteikti jāiekļauj vietējo labumu degustācija. Latgalieši galdā ceļ tādus brīnumus kā guļbešnīkus, krapavnīkus, kļockas, krupņiku, murcovku, grūsli un asuškas, kā arī dažnedažādos veidos apstrādātas vietējo ezeru zivtiņas. Katrā ziņā jārēķinās ar to, ka pēc viesošanās Latgalē nāksies ievērot slaido līniju, jo latgalieši ēd brangi un pamatīgi, turklāt acīgi pieskata, lai arī ciemiņi būtu kārtīgi pamieloti. Ar krējumu un tauciņiem neviens neskopojas!  
Latgales vietējo virtuvi vislabāk izgaršot kādā no tradicionālajām lauku sētām, kur to bieži iespējams darīt dziesmu un danču pavadībā, iepazīstot latgalisko garu līdz kaulam.  
Ja ir vēlme ne tikai izgaršot Latgales kulināro mantojumu, bet to izzināt arī mazliet nopietnāk, vērts doties uz kādu no muzejiem, piemēram, Maizes muzeju Aglonā vai Šmakovkas muzeju Daugavpilī.  
Vai savā brīvdienu plānā esi iekļāvis ceļojumu kolorītajā Latgalē? Apskates objekti Latgalē tevi jau gaida!