Gleznainajā Vidzemes augstienē, kurai cauri vijas līkumaini lauku ceļi, un viens pēc otra saulē atmirdz ezeri, ciemiņus gaida Vecpiebalga. Apskates objekti īpaši vilina tos, kurus aizrauj latviešu literatūras klasika. Tieši no šīs puses nāk brāļi Kaudzītes, kuri sarakstījuši pirmo latviešu romānu “Mērnieku laiki”, par tā varoņu prototipiem izmantojot vietējos Piebalgas puses ļaudis. Vecpiebalgas pagastā dzimis un audzis arī pasaku lielmeistars Kārlis Skalbe. Te reiz aizsākušās leģendārās “Imantdienas”, pulcējot brīvdomātājus un Imanta Kalniņa talanta pielūdzējus.Ceļotājus piesaista ne vien Vecpiebalgas kultūras mantojums, bet arī burvīgā apkārtnes daba, tai skaitā arī izslavētās un dziesmās apdziedātās Vecpiebalgas ūdensrozes.
Apskates objekti vēstures un kultūras cienītājiem
Esot Vecpiebalgā, noteikti jāapmeklē Vecpiebalgas muiža kaut vai tāpēc vien, ka tā izmantota kā prototips darbības norises vietai “Mērnieku laikos”. Tā ir glīta klasicisma stila ēka ar burvīgu ainavu parku. Joprojām saglabājies pat muižas cietuma pagrabs, kur romānā ticis ieslodzīts Ķencis ar Pāvulu. Muižas kalpu mājā mūsdienās ierīkota sveču darbnīca, kas piedāvā apmeklētājiem izliet katram savu vaska sveci. Savukārt Muižas pienotavas ēkā iekārtojusies Piebalgas Porcelāna fabrika, vienīgā porcelāna fabrika Latvijā.Ko vēl piedāvā Vecpiebalga? Apskates objekti aicina izzināt latviešu literatūras meistaru dzīvi un daiļradi. “Kalna Kaibēnos” ierīkots vecākais memoriālais muzejs Latvijā. Tā ir vieta, kur brāļi Kaudzītes dzīvojuši, strādājuši un sarakstījuši “Mērnieku laikus”. Kārļa Skalbes memoriālais muzejs meklējams “Saulrietos”, kur dzīvojamo istabu ik vakaru pielej saulrieta toņi. “Kaikašos” ceļotājus gaida rakstnieka Antona Austriņa piemiņas muzejs.
Apskates objekti dabas mīļotājiem
Ar kalnaino reljefu un ezeriem rotātā Vecpiebalgas puse ir ideāli piemērota visiem, kuriem patīk doties pārgājienos vai velobraucienos. Apskates vietas Vecpiebalgā sakārtotas vairākos tematiskajos velo maršrutos. Atliek vien izvēlēties sirdij tuvāko tēmu, vēlamo distanci un doties ceļā, sekojot marķējumam dabā.Vecpiebalgas puse bagāta ar ezeriem. Te mājo gan slavenie Alauksts un Inesis, gan mazāk zināmie Nedzis, Tauns un daudzi citi. Ezeri aicina uz laivu braucieniem, makšķerēšanu un vienkārši laisku atpūtu pie dabas krūts.Vai tavā brīvdienu plānā iekļauta gleznainā Vecpiebalga? Apskates objekti tevi jau gaida!