Apskates objekti Vidzemē

Parādīt filtrus

Filter by type:

Loading results...


Vidzeme var lepoties ar plašu dabas bagātību klāstu un kopš sendienām raženu kultūras dzīvi. Lai gan karstasinīgāku asiņu īpašnieki daļu vidzemnieku varētu uzskatīt par pārāk ieturētiem vai rezervētiem, tomēr tas neietekmē ceļošanu, jo apskates objekti Vidzemē piedāvā aizraujošus piedzīvojumus visai ģimenei. Piemēram, straujā Amata pavasaros liks nodrebēt pat visbezbailīgākajiem laivotājiem!  
Ko apskatīt Vidzemē? Gleznainiem līkumiem bagātas un iespaidīgiem klinšu atsegumiem rotātas upes. Augstus paugurus un dziļas lejas. Biezus mežus un pasakainas pļavas. Akmeņainu jūras krastu un baltu smilšu pludmales. Vēstures auras apņemtas pilis, muižas un baznīcas. Kultūras piesātinātas pilsētas un ciemus.    
Daudzi Vidzemes apskates objekti minēti ne tikai tūrisma ceļvežos, bet arī dziesmās. Kurš gan nezina slavenās Vecpiebalgas ūdensrozes vai bieži apdziedātos Gaujas krastus, bērzu birzīs tīto Inesi vai stalto Gaiziņu rudzu lauku ielenkumā.   

Apskates objekti dabas mīļotājiem


Fantastiski daudzveidīgā daba ir viena no Vidzemes lielākajām bagātībām, kas šo kultūrvēsturisko novadu padara atšķirīgu no visiem pārējiem. Vidzemē līkumo un piedzīvojumos sauc garākā Latvijas upe Gauja. Vidzemes augstienē stalti izslējies stāv mūsu lepnums Gaiziņkalns, kam ticis augstākās virsotnes gods. Starp Siguldu un Turaidu omulīgi iekārtojusies platākā un augstākā ala ne tikai Latvijā, bet visā Baltijā – Gūtmaņa ala.  
Vidzemē mājo vecākais un lielākais nacionālais parks Latvijā – Gaujas Nacionālais parks, kura teritorijā vienuviet sadzīvo dabas, kultūras un vēstures vērtības. Vidzemē meklējams arī Teiču dabas rezervāts, kurā atrodas lielākais sūnu purvs Baltijā.  
Lai iepazītu dabas apskates vietas Vidzemē, vērts krāmēt mugursomu un doties kārtīgā pārgājienā. Var izvēlēties kādu no Mežtakas vai Sv. Jēkaba ceļa posmiem, sameklēt atsevišķu pilsētu piedāvātus maršrutus vai uz dullo iedurt pirkstu kartē un doties, kur nejaušība paredzējusi. Starp aizraujošākajiem apskates objektiem Vidzemē minams Sietiņiezis, Līču-Laņģu klintis, Raunas Staburags, Vidzemes akmeņainā jūrmala ar košajām Veczemju klintīm, mežonīgās Randu pļavas, Ērgļu klintis, Amatas, Braslas un Lojas klinšainie krasti. Vidzemes skaistākās ainavas paveras no Ķeizarskata Siguldā un Kornetu skatu torņa Alūksnes novadā.  
Riteņbraucējiem ieteicams izmēģināt Zaļo dzelzceļu tīklu, sekojot izbijušām vilciena līnijām. Neparasta pieredze garantēta, jo ceļā daudzviet sastopami arī vēstures liecinieki senu dzelzceļa staciju vai sliežu posmu veidolā.    
Laivotājus gaida ne tikai Gauja, bet ar savām krācēm un līkumiem vilina arī Amata, Brasla, Salaca, Aiviekste, Svētupe, Pededze, kā arī citas upes, kas visas sola krāšņus piedzīvojumus.  
Plānojot izbraucienu ar ģimeni, maršrutā jāiekļauj aizraujoši apskates objekti. Vidzemē ar bērniem var izbaudīt dažādus šķēršļu un tīklu parkus, rodeļu trasi, dabas takas ar izklaidējošiem elementiem un mini zoodārzus.

Apskates objekti kultūras baudītājiem


Vidzeme vienmēr bijusi kultūras un izglītības centrs, bet īpaši lielu lomu tā spēlējusi latviešu kordziedāšanas tradīciju šūpuļa kāršanā. Skolotāju semināros izskoloti vēlākie kordiriģenti, bet Dikļos notikuši pirmie latviešu dziedāšanas svētki, kas dēvējami par Dziesmu svētku pirmsākumiem.  
Mūsdienās muzikālo baudījumu sola Vidzemes koncertzāle “Cēsis” un Siguldas “Baltais flīģelis”. Teātra mīļotājus ciemos aicina Valmieras drāmas teātris, vienīgais profesionālais teātris Vidzemē. Uz Rūjienu jādodas mākslas medībās, kur dažādus ēverģēlīgus darbus atstājuši jaunie mākslinieki pēc saviem vasaras plenēriem. Ja meklējama iedvesma dzejas darbiem, tad vērts paviesoties Imanta Ziedoņa muzejā Murjāņos.

Apskates objekti arhitektūras un vēstures cienītājiem


Vēstures lappusēm veltītie apskates objekti Vidzemē piedāvā plašu klāstu visām gaumēm. Pirmās asociācijas, kas nāk prātā ar Vidzemes vārdu, noteikti ir skaistās pilis un muižas, to vidū koka baroka pērle Ungurmuiža, svaigi atjaunotā Stāmerienas pils, Krimuldas muiža ar vareno skatu uz Gaujas senleju, neogotiskā Alūksnes Jaunā pils un citas. Tiem, kuri sapņo par viduslaiku pilīm, jābrauc uz Turaidu, Siguldu vai Cēsīm, kur aizraujošas ekspozīcijas ļauj izglītoties par vēstures notikumiem, bet biezās mūra sienas aizgājušos laikos palīdz sajust uz savas ādas. Vidzeme bagāta arī ar pilskalniem, gan tādiem, kuru atrašanās vieta skaidri zināma, gan tādiem, kuri tīti nostāstu un leģendu mākonī. Piemēram, kur gan īsti meklējama Beverīnas pils?  
Industriālā mantojuma interesentiem jādodas ciemos pie Alūksnes–Gulbenes bānīša vai jākāpelē augšā lejā pa Līgatnes papīrfabrikas ciemata ieliņām. Padomju mantojuma meklētājiem vērts ielūkoties Līgatnes Padomju bunkura tumšajos koridoros vai izpētīt PSRS armijas kodolraķešu bāzi Zeltiņos.

Apskates objekti gardēžiem


Vidzeme piedāvā baudījumu arī gardēžiem, kuriem gribas iepriecināt savas garšas kārpiņas ar jau tradicionālām vērtībām vai nomēģināt ko jaunu un nebijušu.  
Rūjiena aicina iegrimt gardajā saldējuma pasaulē. Valmiermuiža, Brenguļi, Cēsis un Rauna ciemos aicina alus cienītājus. Raunā pie viena var noprovēt arī dažādus ķiploku izstrādājumus, to skaitā pat ķiploku ledenes un saldējumu! Carnikava un Salacgrīva lepojas ar plašu zivju produkcijas klāstu, bet jo īpaši – ar nēģiem. Līgatnes pagrabi vilina ar pieneņu, aroniju un aveņu vīnu. Klasisku vērtību cienītāju vidū labi zināma ir Ķelmēnos mītošā maizes ceptuve, kas garantē īsti latvisku garšu.  
Vai savā brīvdienu plānā esi iekļāvis ceļojumu apkārt Vidzemes plašajām ārēm? Apskates objekti Vidzemē tevi jau gaida!