Apskates objekti Zemgalē

Parādīt filtrus

Filter by type:

Loading results...


Krāšņas pilis un romantiskas muižas, kurās vēl arvien var sajust kādu kripatiņu sendienu spožuma, ir populārākie apskates objekti Zemgalē. Šis kultūrvēsturiskais novads lepojas ar daudziem kultūras un politiskajiem darbiniekiem, kuri dzimuši un auguši tieši Zemgalē. Plašie lauki, kur skatienam aizmaldīties līdz horizontam, vilina doties ceļā un saplūst ar dabu. Brašo zemgaļu senie pilskalni mudina ielūkoties vēstures hronikās.  
Jau ierasts, ka Zemgali uzskata par Latvijas maizes klēti, tomēr tas nebūt nav viss, kas šim novadam raksturīgs. Atliek palasīt Imanta un Rimanta Ziedoņu “Leišmalīti” vai Edvarta Virzas poēmu “Straumēni”, lai sajustu īsto Zemgales garšu. Senāku Zemgales vēsturi savā daiļradē apdziedājuši arī latviešu folkmetāla grandi “Skyforger”. Zemgales plašumi uz muzikālām gaitām iedvesmojoši gan “Prāta vētras” puišus, gan dziesminieku Kārli Kazāku, kā arī izauklējuši veselu plejādi latviešu literatūras meistaru – Aspaziju, Jāni Akurateru, Annu Brigaderi, Vili Plūdoni un citus rakstāmspalvas pavēlniekus.

Apskates objekti dabas mīļotājiem


Izrādās, ka uz Zemgali jādodas medīt saulainas brīvdienas, jo novadā ir viens no zemākajiem nokrišņu daudzumiem Latvijā un izteikti silts klimats. Varbūt pienācis laiks iemainīt eksotiskos galamērķus pret atpūtu Zemgalē? Zemgalei raksturīgs ražens upju tīkls, kuru ar savu klātbūtni pagodina ne tikai divas lielākās Latvijas upes, Daugava un Lielupe, bet arī citas – Svēte, Tērvete, Bērze, Misa, Mūsa, Mēmele. Lielākoties upes vijas cauri lēzenām un ar palieņu pļavām bagātām ielejām, bet vietumis pārsteigumus sagādā dziļas dolomīta ielejas.  
Kuri ir visneparastākie dabas apskates objekti Zemgalē? Kā vienu no aizraujošākajiem jāmin Skaistkalnes karsta kritenes, visiespaidīgākās un dziļākās kritenes Latvijā. Pazemes ūdens straumes izskalo iežus, radot piltuvveida iegruvumus, kas piesaista ceļotājus no visām malām. Vēl kāds neparasts un mistiskiem nostāstiem apvīts objekts meklējams Dobeles pusē – Pokaiņu mežs. Gleznainajam un paugurainajam mežam, kuru rotā dažādi akmeņu krāvumi, tiek piedēvētas teju maģiskas īpašības. Klīst runas, ka tā ir enerģētiski ārkārtīgi spēcīga vieta, kur var atgūt veselību un pieredzēt dažādas vīzijas. Lai kā arī būtu vai nebūtu ar pārdabisko, skaista pastaiga svaigā gaisā garantēta.  
Vēl kāds apskates objekts, kas sola brīnumainu dziedināšanu, ir Bārbeles sēravots. Tas uzskatāms par vienu no pirmajām kūrvietām Latvijā, jo jau Kurzemes hercoga Jēkaba laikos pie sēravota uzcelta vannu māja, kurā veldzēties nākuši visi turpmākie hercogi. Ar laiku apkārt avotam izveidojās vesels vasarnīcu rajons, un kūrorts uzplauka. Tomēr karš bija nesaudzīgs, un visu izpostīja. Mūsdienās iespējams pasmelt vērtīgo ūdeni un nodoties iekšķīgām kūrēm.   Apskates vietas Zemgalē savā klāstā piedāvā kādu neparastu galamērķi Tērvetē, kur dabas skaistums savijas ar cilvēka izdomu, aizvedot ceļotājus Annas Brigaderes pasaku valstībā pie Sprīdīša, Lutauša un citiem tēliem. Jā, tas ir Tērvetes dabas parks ar slavenajām koka rūķīšu skulptūrām un namiņiem. Īsta paradīze ģimenēm ar bērniem!   Pagalam neierastā vietā, Jelgavas pilsētas pašā centrā meklējami savvaļas zirgi, kas uztur dzīvu Lielupes palienes ainavu. Pils sala aicina uz jaukām pastaigām, kā arī zirgu un putnu vērošanu no skatu torņa.   Pateicoties savam gludajam reljefam, Zemgale piemērota laiskiem velobraucieniem, savukārt neskaitāmās Zemgales upes ar nepacietību gaida laivotājus.

Apskates objekti arhitektūras un vēstures cienītājiem


Ko apskatīt Zemgalē? Protams, ka muižas un pilis! Krāšņākā un populārākā no Zemgales pilīm ir Rundāles pils, ko mēdz dēvēt par Baltijas Versaļu. Pils ir izcilākais baroka un rokoko arhitektūras paraugs Latvijā, ko projektējis slavenais Krievijas galma arhitekts Frančesko Bartolomeo Rastrelli. Vasarās pils franču stila dārzā krāšņi zied rozes, izplatot pasakainu smaržu un aicinot viesus uz teātra izrādēm, Senās mūzikas festivālu un citiem kultūras pasākumiem. Apmeklētājs itin viegli var apmaldīties pils greznajās zālēs un parka izsmalcinātajos apstādījumu labirintos.  
Zemgales apskates objekti un to saraksts būtu nepilnīgs bez staltās Mežotnes pils, kas ir viena no izcilākajām klasicisma būvēm Latvijā. Pils jo īpaši lepojas ar savu Kupolu zāli, kas pēc viesu teiktā atgādina Panteonu Romā.  
Zemgalē meklējamas arī divas neogotikas pērles. Viena no tām ir Gārsenes pils, kurā aplūkojama burvīga podiņu krāsns ar Holandē apgleznotiem zili baltiem podiņiem. Katrs zīmējums ir unikāls. Ja paveicas, var sastapt Zilo dāmu, pils noslēpumaino spoku. Otrs neogotikas paraugs ir Odzienas pils, kas savu spožumu vēl tikai lēnām atgūst, tomēr jau tagad aicina viesus pie sevis. Pils teritorijā iespējams noprovēt arī vietējā brūvējuma alu.  
Oriģinālu atjaunošanu nesen piedzīvojusi Dobeles pils, kas no drupām pārvērtusies kultūras, amatniecības un tūrisma attīstības centrā, kļūstot par modernu ceļojumu galamērķi un lielisku paraugu piļu pārdzimšanai jaunās vēsmās.  
Fantastiski skaistā vietā, kur saplūst Mūsa un Mēmele, braši slejas Bauskas pils. Pils kompleksā draudzīgi sadzīvo gan Livonijas ordeņa pilsdrupas, gan kādreizējā hercogu Ketleru rezidence. Ja ir vēlme pēc lustīgākām izpriecām, ceļotāji pilī var apgūt galma dejas vai ģērbšanās etiķeti.  
Vai savā brīvdienu plānā esi iekļāvis Zemgales apceļošanu? Apskates objekti Zemgalē tevi jau gaida!